تلفن: 09152079716 – 05136111872     آدرس آکادمی هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

مارس 4, 2023

مجله عمران

نقشه کشی در عمران

فهرست مطالب

اگر با رشته مهندسی عمران آشنا هستید و از جزئیات آن آگاهید، قطعا از نقشه کشی و سختی‌های آن اطلاع دارید. اما اهمیت نقشه کشی در عمران (Drawing in construction) چیست؟ برای انجام یک پروژه مهندسی، اصلی‌ترین کار، طرح‌ریزی و کشیدن یک نقشه کامل و دقیق است. نقشه کشی در عمران، اولین مرحله در هنگام شروع یک پروژه ساختمانی است که مهندسان عمران با توجه به اهمیت این موضوع، از همان ابتدا نقشه‌هایی دقیق و برنامه ریزی شده طراحی می‌کنند.

از گذشته‌های دور، پیش از اجرای یک پروژه ساختمانی، طراحان نقشه مورد نظر را چندین بار روی کاغذ پیاده سازی می‌کردند تا به نتیجه مطلوب برسند. امروزه علاوه بر کاغذ، برای رسیدن به نقشه‌ای دقیق و بدون خطا، از نرم افزارهای مخصوص نقشه کشی در عمران استفاده می‌شود. در این مقاله از آموزشگاه هنرجویان شهریار از اهمیت نقشه کشی در مهندسی عمران و نحوه انجام آن و انواع نقشه کشی اطلاعاتی را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین نرم افزارهای نقشه کشی

تمامی دانشجوهای مهندسی عمران و معماری می‌دانند که نرم افزار اتوکد یکی از بهترین نرم افزارهای نقشه کشی است. این نرم افزار به اندازه‌ای کاردبری است که حتی دانشجویان رشته‌های دیگر چون الکترونیک نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. با کمک نرم افزار اتوکد می‌توانید در محیط‌های 2 بعدی و 3 بعدی به راحتی نقشه‌ها را ترسیم کنید. تنها موضوعی که در رابطه با این نرمز افزار وجود دارد، پیچیدگی کار با قسمت‌های مختلف آن است. آن دسته از دانشجویان که کار با این نرم افزار را به درستی آموزش می‌بینند خیلی زودتر از سایر افراد وارد بازار کار می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: نقشه کشی معماری چیست؟

کار با نرم افزار اتوکد نیازمند آموزش کامل این برنامه است. کتاب‌ها و منابع مختلفی برای آموزش اتوکد وجود دارد اما اگر به دنبال یک آموزش عملی و کاربردی هستید، بهتر است در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید. آموزش نرم افزار اتوکد در مشهد یکی از دوره‌های پرمتقاضی آموزشگاه شهریار است. برای شرکت در این دوره می‌توانید به بخش دوره‌های معماری آموزشگاه شهریار مراجعه کرده اطلاعات تکمیلی راجع‌به دوره را مطالعه کنید.

اگر دانشجوی عمران هستید، دوره آموزش برنامه نویسی متلب شهر مشهد را نیز به شما توصیه می‌کنیم.

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری، بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *