تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

ژوئن 14, 2023

مجله عمران

معرفی رشته مهندسی عمران

فهرست مطالب

معرفی رشته مهندسی عمران بنا به درخواست مکرر کاربران سایت آکادمی شهریار به صورت جامع در این مقاله عنوان شده است. مهندسی عمران چیست؟ یک مهندس عمران چه وظایفی دارد؟ مهارت های مورد نیاز که تعیین کننده حقوق مهندس ساختمان است کدامند؟ مهندسی عمرانی یکی از رشته های مهندسی است که وظیفه نگهداری، طراحی و پیاده سازی، ساخت سازه ( پل، جاده، ساختمان، سد) می پردازد و اصول پیاده سازی آن را بر مبنای استحکام بالا طراحی می کند. مهندسی عمران از شاخه ریاضی و فیزیک است. البته در رشته های فنی هم این رشته وجود دارد و امکان تحصیل از هر مسیری وجود دارد. به عبارتی می توان گفت که هرکاری که لازم باشد برای سازه های ساختمانی انجام شود، مسئولیت آن با مهندسی عمران است. مهندسی عمران می تواند پروژه هایی در راستای ساخت ساختمان، ساخت راه، ساخت پل، برج سازی، ساخت فرودگاه یا راه آهن، پیاده سازی دکل های مخابراتی و … را انجام دهد. در تیم آموزشی شهریار، دوره های مهندسی عمران تدریس می شود که می توانید زیرنظر استادهای حرفه ای آن را بگذرانید.

رشته مهندسی عمران یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی میان داوطلبین کنکور ریاضی و فیزیک است. در صورت کسب حد نصاب رتبه در کنکور، می‌توانید در این رشته در دانشگاه تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهید. برخلاف سایر رشته‌های مهندسی، مهندسی عمران دارای گرایشات متفاوتی است. همین مسئله موجب محبیوبیت بیشتر این رشته نزد داوطلبان کنکور شده است. راه و ساختمان، نقشه برداری و مهندسی و مدیریت منابع آب جزو پرطرفدارترین گرایش‌های این رشته محسوب می‌شوند.

دوره تحصیلی کارشناسی پیوسته مهندسی عمران 4 ساله است. پس از سپری کردن این دوره مدرک لیسانس دریافت خواهید کرد. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد. علاوه بر دانشگاه‌های دولتی که صرفا با کنکور در این رشته دانشجو می‌پذیرند، دو دانشگاه آزاد و علمی کاربردی امکان تحصیل در این رشته در مقطع کاردانی و بدون کنکور را فراهم کرده‌اند. با تحصیل در دانشگاه‌های آزاد یا علمی کاربردی مدرک کاردانی یا فوق دیپلم در رشته مهندسی عمران دریافت خواهید کرد و طول آن 2 ساله است. کتاب های مهندسی عمران را می‌توانید به راحتی از سایت‌های دانلود کتاب‌های دانشگاهی دانلود کرده و با محتوای کتاب‌های درسی این رشته بیشتر آشنا شوید. آکادمی شهریار با هدف آمادگی بیشتر دانشجویان رشته مهندسی عمران برای ورود به بازار کار، اقدام به برگزاری دوره‌های متفاوتی چون دوره های رشته عمران می‌کند. با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید سطح معمولات خود را افزایش داده و با مهارت و تسلط بیشتر جذب بازار کار شوید. برای مثال می‌توانید در دوره آموزش آباکوس شهر مشهد در آکادمی شهریار شرکت کنید و راه رسیدن به بازار کار را برای خود کوتاه‌تر کنید.

گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران

دانشجویان این رشته می‌توانند در مقطع ارشد در گرایش‌های زیر ادامه تحصیل دهند:

 • سازه
 • زلزله
 • ژئوتکنیک
 • مهندسی و مدیریت ساخت
 • راه و ترابری
 • حمل و نقل
 • مهندسی بنادر و سازه‌های دریایی
 • مهندسی سازه‌های هیدرولیکی و آب
 • مدیریت و مهندسی منابع آب
 • مهندسی ساختمان‌های هوشمند
 • مهندسی خطوط راه آهن
 • مهندسی محیط زیست
 • پدافند غیر عامل

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران باید در طول 2 سال 32 واحد درسی را بگذراند. از این 32 واحد، 12 واحد دروس اجباری، 12 واحد دروس اختیاری، 2 واحد روش تحقیق و سمینار و 6 واحد پایان نامه خواهد بود. دوره کارشناسی ارشد مهندسی عمران برخلاف دوره کارشناسی، تحقیق محور است. اگر برای ادامخ تحصیل در مقطع دکتری به پذیرفته شدن در دانشگاه‌های خارج از کشور فکر می‌کنید، در طول دوره کارشناسی ارشد باید توجه بیشتری به روش‌های تحقیقاتی و درس پایان نامه خود داشته باشید. شرکت در دوره‌های مختلف در طول تحصیل در این رشته، موجب تسلط بیشتر دانشجویان می‌شود. برای مثال از آنجایی که دوره کارشناسی مهندسی عمران بیشتر آموزش محور است، اغلب دانشجویان فارغ التحصیل از مقطع کارشناسی تسلط کافی برای کار با انواع نرم افزارهای طراحی و مدل سازی را ندارند. به منظور افزایش مهارت‌های این‌چنینی می‌توانید در دوره طراحی و مدلسازی سازه های بتنی با نرم افزار Revit Structure که توسط آکادمی شهریار برگزار می‌شود شرکت کنید.

ارائه یک طرح خوب و جدید برای پایان نامه می‌تواند یک فرصت بسیار عالی برای بورسیه شدن در بهترین دانشگاه‌های خارج از کشور باشد. با دانلود کتاب های دانشگاهی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانید عملکرد بسیار بهتری به عنوان دانشجوی این رشته داشته باشید. اگر می‌خواهید به عنوان یک دانشجوی عمران عملکرد بهتری داشته باشید، سعی کنید در دوره های کاربردی شرکت کنید. برای مثال دوره آموزش نرم افزار GIS شهر مشهد یکی از دوره‌های کاربردی برای دانشجویان این رشته است.

منبع: https://www.britannica.com/technology/civil-engineering

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری؛ هم بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.