تلفن: 09152079716 – 05136111872     آدرس آکادمی هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

مارس 4, 2023

مجله معماری

انواع معماری

فهرست مطالب

انواع سبک معماری چیست؟ آشنایی با انواع معماری (Types of architecture) چه کمکی به هنر معماری و معماران می‌کند؟ سبک‌های معماری در دکوراسیون داخلی و خارجی خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی دارند که هر شخص بر اساس سلیقه و خواسته خود یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب می‌کند و به طراحی آن مشغول می‌شود. انواع سبک معماری در جهان وجود دارد که هر کدام زیبایی خاص خود را به دنیای معماری ارائه می‌دهند.

معماری سنتی و معماری مدرن از جمله مهم‌ترین انواع معماری هستند که هر کدام به شاخه‌هایی تقسیم می‌شوند. آموزشگاه شهریار در این مقاله از انواع سبک‌های معماری می‌گوید تا شما را با دنیای معماری از جمله معماری کلاسیک، معماری بیزانس، چینی، رنسانس و… آشنا کند و انواع رایج معماری از نظر طراحان و معماران را شرح دهد.

معماری کلاسیک

یکی از نام آشناترین سبک‌های کلاسیک، معماری کلاسیک است. اگر نگاهی به معماری غرب بیندازید رد پای این سبک را بیشتر مشاهده می‌کنید. منشا پیدایش این سبک از معماری، یونان باستان بود و بعدها رومی‌ها آن را ادامه و گسترش دادند. پیش از ظهور سبک کلاسیک در معماری چوب پرکاربردترین متریالی بود که در ساخت بناها از آن استفاده می‌شد. اما ساختمان‌های سنگی و مرمری بارز‌ترین نشونه سبک کلاسیک هستند. ستون‌های بزرگ از دیگر مشخصه‌های معماری کلاسیک به شمار می‌روند. معماری کلاسیک بیش از هر سبک دیگری، سعی دارد عظمت و شکوه را به نمایش بگذارد. به همین خاطر از از سنگ‌های لوکس، ستون‌های بلند و مجلل در این شبک استفاده زیادی می‌شود. برای آشنایی بیشتر با معماری و سبک‌های آن می‌توانید در دوره های آموزشی معماری که در آکادمی شهریار برگزار می‌شوند مانند دوره طراحی داخلی عمومی شهر مشهد شرکت کنید.

معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک را الهام گرفته از چند سبک معماری به ویژه کلاسیک دانست. در این سبک از معماری رد پاهای زیادی از معماری کلاسیک مشاهده خواهید کرد. ظهور نئوکلاسیک بیشتر با هدف احیای سبک‌های چون کلاسیک صورت گرفت. از سال‌ها پیش تا کنون این شیوه از معماری طرفداران خاص خود را دارد. در شهرسازی نیز از سبک نئوکلاسیک در طراحی ساختمان‌های زیادی الهام گرفته می‌شود. اگر به حوزه طراحی معماری شهری علاقه‌مند هستید اما مهارت و تسلط کافی برای کار با نرم افزارهای مورد نیاز در این زمینه را ندارید، می‌توانید با شرکت در دوره‌هایی چون دوره طراحی اسکیس در معماری شهری مهارت‌هایتان را در این زمینه افزایش دهید.

معماری روم شرقی

از دیگر انواع سبک‌های معماری، معماری به شیوه روم شرقی است که به آن معماری بیزانسی نیز گفته می‌شود. این سبک در ساخت کلیساها بیشتر به چشم می‌خورد. در حال حاضر نیز شاهد ساخت بناهای شهری زیادی هستیم که معمار آن‌ها از این سبک الهام زیادی گرفته است. کلیسای اباصوفیه یکی از معروف‌ترین بناهایی است که به سبک روم شرقی ساخته شده است.

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری، بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *