تلفن: 09152079716 – 05136111872     آدرس آکادمی هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

فوریه 22, 2023

مجله معماری

معرفی کتاب‌های حوزه معماری

فهرست مطالب

معماری حوزه‌ای بسیار گسترده و بزرگ است که دارای زیرشاخه‌های گوناگونی است. اطلاع از کتاب‌های مربوط به این رشته کمک می‌کند تا با انواع شاخه‌های مختلف معماری، تعاریف معماری، هنر دیزاین و دکور و… آشنا شده و به‌سوی فعالیت در یکی از زیرشاخه‌های رشته معماری سوق داده شویم. معرفی کتاب‌های حوزه معماری (Introducing Architecture Books) و آشنایی با کتاب‌های مخصوص دانشجویان معماری که حتما باید آن را بدانند، کاری است که قصد داریم در این مقاله از آکادمی شهریار به آن بپردازیم.

آشنایی با کتاب‌های حوزه معماری

در دنیای امروز کمتر کسی وجود دارد که نام رشته مهندسی معماری و تعریف آن را نشنیده باشد. در خیابان و حتی در خانه، در همه اوقات ما با معماری سر و کار داریم. طراحی‌هایی که معماران انجام می‌دهند منجر به پدیدآمدن فضاهایی برای سکونت انسان و رفت‌وآمد او می‌شود. کتاب‌ها و منابع مختلفی برای معرفی رشته معماری و شاخه‌ها و هنرهای آن وجود دارد که افرادی که علاقه‌مند به معماری هستند می‌توانند با تحقیق و بررسی یکی از این کتاب‌های حوزه معماری را انتخاب کرده و مطالعه کنند.

پیش از این‌ها افراد برای یادگیری علم گسترده معماری باید در هنرستان یا دانشگاه تحصیل می‌کردند تا بتوانند در یکی از حوزه‌های موردعلاقه خود مشغول به کار شوند؛ اما با تاسیس آموزشگاه‌هایی مانند آکادمی شهریار و به‌کارگیری اساتید ماهر برای تدریس کلاس‌های معماری، افراد توانستند علاوه بر رشته تحصیلی خود، هنر معماری و شاخه‌های آن را نیز بیاموزند. برای مثال مفاهیمی چون متریال دهی و نورپردازی با قابلیت رندر بالا را شاید در دانشگاه به خوبی آموزش نبینید اما با شرکت در دوره نورپردازی و متریال دهی با نرم افزار vray مشهد؛ مهارت‌ بیشتری کسب خواهید کرد.

 در این راه کتاب‌های معتبری نیز معرفی شد که برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کتاب هنرمند و دیزاینر اثر برونو موناری و ترجمه نیما فردی
 • کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم 3 اثر دکتر احسان طایفه
 • کتاب روش تحقیق برای معماری اثر ری لوکاس و ترجمه مرضیه آزاد ارمکی و آناهیتا خوبی
 • کتاب آشنایی با معماری جهان اثر دکتر محمد ابراهیم زارعی
 • کتاب رم کولهاس؛ در گفتگو با دانشجویان اثر کولهاس و ترجمه حسام عشقی صنعتی
 • کتاب سبک شناسی معماری ایرانی اثر استاد محمدکریم پیرنیا
 • کتاب زبان تحلیل اثر زیبا آذر، سیما خالقیان، منیژه قاضیا
 • کتاب طراحی دانشگاه‌ها و جزئیات ریزفضاها اثر پیمان رزمجو
 • کتاب ساختارگرایی و معماری اثر هرمان هرتزبرگر و ترجمه حبیب قاسمی
 • کتاب معماری و همدلی اثر فیلیپ تیدول و ترجمه محمد گلشن، نیما اسماعیلی که در واقع مجموعه سخنرانی‌های یوهانی پالاسما، هری فرنسیس مالگریو، سارا رابینسون و ویتوریو گالیسی است.
 • و…

کتاب‌های مخصوص دانشجویان معماری

کتاب‌های به‌خصوصی نیز در زمینه معماری برای دانشجویان گردآمده که دانشجو با مطالعه آن‌ها می‌تواند سواد معماری خود را افزایش داده و در رشته خود موفق شود. نمونه‌ای بهترین کتاب‌های مخصوص دانشجویان معماری را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. کتاب سیستم‌های اجرای پروژه در صنعت ساختمان اثر رابرت دورسی و ترجمه محمود گلابچی و امیر فرجی
 2. کتاب مقاومت مصالح کاربردی اثر محمود گلابچی
 3. کتاب فضا، مان و معماری اثر زیگفرید گیدیون و ترجمه منوچهر مزینی
 4. کتاب معماری معاصر در ایران از سال 1304 تاکنون اثر امیربانی مسعود
 5. کتاب فرهنگ تصویری معماری اثر فرانسیس د.ک.چینگ و ترجمه محمد احمدی نژاد
 6. و…

علاوه بر مطالعه کتاب‌ها و منابع موجود در زمینه معماری، شرکت در دوره‌های مهارتی نیز توصیه می‌شود. برای مثال دوره آموزش نرم افزار vray یکی از پرطرفدارترین دوره‌های آکادمی شهریار است که متقاضیان زیادی دارد.

منبع: https://www.archdaily.com/

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری، بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *