تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

ژوئن 17, 2023

مجله گرافیک

نقش گرافیک در معماری و عمران چیست؟

فهرست مطالب

آیا دانشجویان معماری و عمران باید مهارت‌های گرافیکی را بیاموزند؟ شاید فکر کنید به عنوان یک دانشجوی عمران کافیست تنها در یک دوره آموزش اجرای ساختمان شهر مشهد یا یادگیری نرم افزارهایی چون Etabs شرکت کنید. درحالی که شما نیز به مهارت‌های گرافیکی نیاز دارید.

واضح است که حقوق مهندس عمران به مهارت هایی که دارد وابسته است. مهارت کار با انواع نرم افزارهای گرافیکی در اغلب رشته‌ها به ویژه رشته عمران و معماری جزو مهارت‌های ضروری برای دانشجو محسوب می‌شود. به عنوان یک دانشجوی معماری باید کار با نرم افزارهای زیادی از جمله آموزش نرم افزار رویت، فتوشاپ، ایلاستریتور، ایندیزاین، اتوکد، تری دی مکس و… را آموزش دیده باشید.

هر یک از این نرم افزارهای نیازهای متفاوتی از مهندسین معماری و عمران را پوشش می‌دهد. توانایی ترسیم ایده و طرح اولیه، از مهم‌ترین توانایی‌های یک مهندس معمار است. شاید در گذشته ترسیم دستی طرح‌ها رایج‌تر بود اما امروز اگر تسلط کافی به کار با انواع نرم افزارهای طراحی و ترسیم نداشته باشید، جایگاه ویژه‌ای در بازار کار مهندسی یا عمران نخواهید داشت. تا انتهای این مقاله از سایت آکادمی شهریار با ما همراه باشید.

کاربرد گرافیک چیست؟

عناصر گرافیکی مجموعه‌ای از عناصر بصری هستند که برای انتقال ساده‌تر یک پیام به مخاطب استفاده می‌شوند. کاربرد گرافیک نیز  هدایت مخاطب و جلب توجه او به یک‌سری اطلاعات و مفاهیم مشخص است. برای مثال لوگو که یکی از مهم‌ترین عناصر گرافیکی است، با هدف شناسایی یک برند طراحی می‌شود. امروزه با توجه به گسترش فناوری و ارتباطات و تنوع ابزارهای مورد استفاده در طراحی، از گرافیک می‌توان در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. تبلیغات، بازی سازی، طراحی بسته بندی، انیمیشن سازی، طراحی‌های معماری و… همگی با گرافیک سر و کار دارند.

 اگر برایتان سوال است که در رشته‎‌‌هایی چون معماری و عمران کاربرد گرافیک چیست باید بدانید که توانایی طراحی و ترسیم ایده‌های اولیه از ضروری‌ترین توانایی‌های مورد نیاز یک مهندس معمار است. هر مهندس معماری باید کاربرد خدمات گرافیکی در کار خود را به خوبی بداند و بتواند از بهترین نرم افزارهای موجود در این زمینه برای طراحی استفاده کند.

نمونه گرافیک طراحی نمای ساختمان

مهندسان معماری و عمران ابتدا می‌توانند یک نمونه گرافیکی از ایده خود توسط نرم افزارهای گرافیکی موجود مانند ایندیزاین پیاده سازی کنند. برای مثال بهترین نرم افزار برای شیت بندی فتوشاپ است اما به شرطی که کار با آن را آموزش دیده باشید. نمونه گرافیک طراحی شده توسط یک معمار یا مهندس عمران بیان کننده میزان تخصص، دانش و تجربه آن فرد است. حتی می‌توان گفت یکی از چندین شرایط استخدام مهندسین معماری داشتن رزومه و نمونه‌کارهای حرفه‌ای در سابقه کاری اش است. بنابراین با کسب مهارت کار با نرم افزارهای گرافیکی، به عنوان یک مهندس معمار  می‌توانید کسب درآمد بیشتری داشته باشید.

آشنایی با انواع خدمات گرافیک مورد نیاز معماران

از توانایی‌های گرافیکی مورد نیاز مهندسان معماری عمران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توانایی شیت بندی با فتوشاپ
  • توانایی ایجاد تصاویر باکیفیت از طرح اولیه
  • توانایی چینش اجزای موجود در یک طرح در کنار هم با ایندیزاین

اگر می‌خواهید عملکرد بهتری به عنوان یک مهندس معمار یا مهندس عمران داشته باشید، سعی کنید انواع خدمات گرافیک مورد نیاز در این رشته را در طول دوره دانشجویی خود به خوبی بیاموزید. هر چه در طول تحصیل مهارت‌هایتان را افزایش دهید، ورودتان به بازار کار ساده‌تر خواهد شد. همچنین آن دسته از دانشجویانی که مهارت‌های بیشتری چون مهارت‌های گرافیکی را آموزش می‌بینند، شانس قبولی خود را در آزمون نظام مهندسی برای دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی افزایش می‌دهند.

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری؛ هم بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.