تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

فوریه 27, 2023

مجله معماری

طراحی فضای اداری

فهرست مطالب

برای آموزش طراحی اداری در دوره‌های آموزشگاه شهریار شرکت کنید. طراحی فضای اداری به فرآیندی گفته می‌شود که برای ساختمان‌ها و مراکز اداری متناسب با کارکرد و مراجعینی که دارند با رعایت یک سری استانداردها و اصول خاص، بنایی طراحی می‌شود. سازماندهی بناها و فضاهای اداری با در نظر گرفتن عملکردهای آن بنا شامل طراحی نما فضای اداری، نورپردازی فضا، مشخصه‌های ارباب رجوع، نوع کاربری فضا و … می‌شود. طراحی فضا و ساختمان‌های اداری یکی از گرایش‌های معماری پرکاربرد است.

طراحی فضای اداری باید متناسب فعالیت‌های آن مجموعه باشد و طوری صورت بگیرد که در عین رسمی بودن باعث خلاقیت کارمندان نیز بشود و جذابیت محیط کار را برای آنان دو چندان کند. در این مقاله از بهترین مجله معماری آکادمی شهریار در مورد مباحثی چون ضوابط طراحی فضای اداری، انواع فضاهای اداری، فاکتورهای تاثیر گذار در دیزاین فضاهای اداری و … توضیح خواهیم داد.

انواع فضاهای اداری و طراحی متناسب با آن

فضاهای اداری با در نظر گرفتن حریم خصوصی کارکنان و ابعاد و باز و بسته بودن فضا به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. هر کدام از این فضاها با توجه به طراحی معماری خود به طور مستقیم بر نحوه تعامل کارمندان و میزان تمرکز آن‌ها و در نتیجه میزان بازدهی آن‌ها اثر می‌گذارد.

  • فضای اداری باز یا open office: این نوع از فضای اداری یک فضای باز محصور نشده است که مناسب تعداد بیشتر از ده نفر بوده و فعالیت‌هایی که به ارتباط دائمی کارکنان و سطح تمرکز پایینی نیاز دارند از این نوع طراحی فضای اداری استفاده می‌کنند.
  • اتاق گروهی یا team room: این نوع از طراحی فضای اداری مناسب کار گروهی محرمانه است که نیاز است افراد تیم به طور مستمر با هم در ارتباط باشند. اتاق گروهی یم فضای اداری بسته است که 4 تا 10 نفر در آن فعالیت می‌کنند.
  • دفتر کار اختصاصی یا private office: این نوع فضا مناسب کارهایی است که نیاز به سطح تمرکز بالا یا انجام امور محرمانه دارند و از لحاظ طراحی کاملا بسته است.
  • فضای کار گروهی یا team space: این نوع فضای اداری مناسب 2 تا 8 نفر بوده و مناسب کارهای گروهی با قابلیت ارتباط دائمی و سطح تمرکز متوسط است.

تیم آکادمی شهریار با همکاری یکدیگر، بهترین دوره‌های معماری و عمران مانند دوره آموزشی پرزانته و شیت بندی با فتوشاپ مشهد مقدس را تهیه و در اختیارتان قرار داده‌اند. با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید مهارت‌‌ها و تسلط خود را در حوزه‌های مختلف این رشته افزایش دهید و راحت‌تر از سایر هم‌دوره‌های خود وارد بازار کار شوید.

منیع: https://www.udemy.com/course/home-office-interior-design/

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری؛ هم بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.