تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

مارس 4, 2023

مجله عمران

تفاوت مهندسی عمران با مهندسی شهرسازی چیست؟

فهرست مطالب

تفاوت مهندسی عمران با مهندسی شهرسازی در چیست؟ همانطور که می دانید رشته عمران و رشته شهرسازی هردو در یک شاخه تحصیلی قرار می گیرند. به عبارتی این دو رشته در زیر شاخه های رشته مهندسی هستند؛ البته با گرایش های مختلف. بهتر است برای اطلاع از مفهوم هرکدام به ذکر مهارت های مورد نیاز برای آن ها بپردازیم. پیداکردن تفاوت مهندسی عمران با مهندسی شهرسازی زمانی انجام می شود که وظایف و مهارت های هر رشته اگاه باشید. مهندسی عمران برای کسانی که به ساخت سازه وطراحی آن علاقه دارند، مناسب است.

در این رشته شما به یادگیری ساخت سازه های بزرگ مانند برج ها، ساختمان های مسکونی و مقاوم در برابر حوادث، ساخت فرودگاه یا تونل می پردازید. رشته مهندسی شهرسازی به عنوان یک رشته میان رشته ای شناخته شده است و در سطح روستا، شهر یا منطقه انجام می شود. در دروس رشته مهندسی شهرسازی به برنامه ریزی و پیاده سازی طراحی در فضای شهری می پردازید. آکادمی شهریار در هردو رشته تحصیلی دانشجویانی را پرورانده است و آموزش های عالی در اختیار افراد می گذارد.

مهندسی شهرسازی بهتر است یا مهندسی عمران؟

این دو رشته علی‌رغم شباهت‌هایی که با یکدیگر دارند، در موارد زیادی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. انتخاب از میان این دو رشته به شما و سطح توانایی‌هایتان بستگی دارد. رشته مهندسی عمران بیشتر با محاسبات ریاضی و فیزیک سروکار دارد. یک مهندس عمران باید توانایی محاسبات سنگین برای ساخت و ساز و اجرای پروژه‌های عمرانی و معماری را داشته باشد. علاقه داوطلبان کنکور به مهندسی عمران بیشتر است. اگر شما هم می‌خواهید در این رشته در یک دانشگاه خوب پذیرفته شوید، توصیه می‌کنیم در دوره‌های رشته عمران شرکت کنید. این دوره برای دانشجویان در حال تحصیل در این رشته بسیار کاربردی هستند.

کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو آکادمی شهریار هستم. توی مجموعه آموزشگاه شهریار سعی می‌کنم اطلاعات کاملی در رابطه با دوره‌های مختلف فنی حرفه‌ای ارائه بدیم.