تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

مارس 4, 2023

مجله عمران

محاسبات ساختمانی در عمران

فهرست مطالب

یادگیری محاسبات ساختمانی در عمران (Construction calculations in civil engineering) امر بسیار مهمی است که مهندسان عمران باید به این موضوع توجه زیادی داشته باشند زیرا حقوق مهندس عمران به کارایی و مهارت هایش وابسته است. مهندس محاسبات با افزایش توانایی خود در کار محاسبات ساختمانی از جمله محاسبات فنی، اقتصادی، ایمنی و… اقدام به شرح طرح و نقشه کشیده شده توسط معمار و تشریح چگونگی ایجاد سازه و پرداختن به جزئیات آن می‌کند. محاسبات ساختمانی در عمران باید توسط افرادی صورت بگیرد که به طور کامل با علوم مهندسی عمران آشنا بوده و می‌توانند با انواع نرم‌افزارهای محاسباتی کار کنند.

اساتید و مهندسان آکادمی شهریار بر این باورند که محاسبات ساختمانی باید با دقت و با کمک‌گرفتن از منابع و نرم‌افزارهای شناخته شده و معتبر صورت بگیرد تا در نتیجه محاسبات ساختمانی به بهترین نحو و بدون خطا انجام شود. همچنین با شرکت در دوره های مهندسی عمران که از سوی آموزشگاه شهریار برگزار می‌شود مانند دوره‌ نرم افزار GIS مشهد مقدس، دوره متلب، آنالیز سازه و… می‌توانید مهارت خود را در چنین دروسی افزایش دهید.

محاسبات سازه در انواع ساختمان‌ها

محاسبات سازه جز مراحل اولیه ساخت یک ساختمان محسوب می‌شود. در واقع قبل از انجام عملیات خاکبرداری و شروع تمامی موارد ساختمانی باید به انجام محاسبات برای سازه‌ مورد نظر پرداخت. این نوع محاسبات اساس ساختمان‌سازی هستند و به کمک آن‌ها برآوردی از ابعاد و اجزای مختلف ساختمان و هزینه‌های پیش‌رو به دست می‌آوریم.

محاسبات سازه به چه چیزی گفته می‌شود؟

پیش از انجام هر کاری باید نقشه راه داشته اشیم تا ربتوانیم به صورت گام به کام و اصولی تمامی مراحل را پیش ببریم، محاسبات سازه نیز حکم نقشه راه را برای ساختمان سازی دارد. محاسباتی که برای ساخت یک بنا و سازه انجام می‌شود با ساختمان دیگر متفاوت است. مخندس سازه وظیفه انجام این محاسبات سازه را برعهدا داشته و با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری مختلف مثل Safe & ETABS و روش‌های محاسباتی ویژه به بررسی نحوه انجام محاسبات سازه‌های مختلف می‌پردازد. کار با این نرم افزارها را آموزش ندیده‌اید؟ شهریار یک دوره جامع برای آموزش کار با نرم افزار Safe & ETABS برگزار می‌کند که با شرکت در آن مهارت کار با این برنامه‌ها را به صورت کامل خواهید آموخت.

محاسبات سازه چه اطلاعاتی را دربرمی‌گیرد؟

از جمله مواردی که در محاسبات سازه ذکر می‌شود می‌توان به طریقه حفر فونداسیون و ابعاد موردنظر، مصالح مورد نیاز هر قسمت از ساختمان، ریسک‌هایی که در ساخت سازه وجود دارد و روش‌های کاهش آن، تحلیل و محاسبه بار زنده و مرده، بررسی شرایط محیطی و … را در برمی‌گیرد. چگونگی حفر فونداسیون در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر احساس می‌کنید در این درس تسلط کافی ندارد، پیشنهاد ما شرکت در دوره تحلیلگر و طراح پی با برنامه safe در مشهد است.

مزایای انجام محاسبات سازه

با استفاده از انجام محاسبات سازه بهترین راه برای ساخت ساختمان پیدا می‌شود طوریکه تمامی ملاحظات ایمنی نیز رعایت می‌شود. دوره ایمنی در کارگاه های ساختمانی از دیگر دوره‌های کاربردی در آموزشگاه شهریار است. مزیت دیگر محاسبات سازه پیش از ساخت‌وساز آگاهی کارفرما از تمامی ریسک‌ها و راه‌های مقابله با آن است و از منابعی که برای ادامه مسیر ساخت‌وساز نیاز است نیز آگاه می‌شویم.

کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو آکادمی شهریار هستم. توی مجموعه آموزشگاه شهریار سعی می‌کنم اطلاعات کاملی در رابطه با دوره‌های مختلف فنی حرفه‌ای ارائه بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *