تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

مارس 4, 2023

مجله عمران

گرایش های رشته عمران چیست؟

فهرست مطالب

رشته مهندسی عمران همانند دیگر رشته های مهندسی شامل گرایش های مختلفی است. بهتر است برای انتخاب رشته مورد نظر، از گرایش های مهندسی عمران اطلاع داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را در راستای انتخاب یکی از گرایش های مهندسی عمران بگیرید. گرایش های مهندسی عمران بسیار نزدیک به هم است و تنها در چند دروس با یکدیگر تفاوت دارد. گرایش سازه، گرایش زلزله، گرایش ژئوتکنیک، گرایش مهندسی و مدیریت ساخت، گرایش راه، گرایش ساختمان های هوشمند، گرایش مهندسی آب و سازه، گرایش مهندسی محیط زیست، گرایش مهندسی خطوط راه آهن، پدافندغیرعامل و گرایش حمل و نقل از سری گرایش های رشته مهندسی عمران است. گروه آموزشی شهریار به توصیف هر یک از این گرایش ها می پردازد.

گرایش سازه-عمران

یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های رشته مهندسی عمران در مقطع ارشد، سازه است که داوطلبان زیادی در کنکور کارشناسی ارشد برای پذیرفته شدن از این رشته با یکدیگر رقابت می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید در این گرایش پذیرفته شده و ادامه تحصلیل دهید در طول دوره کارشناسی باید پایه دورسی چون ریاضی مهندسی را تقویت کنند. از دیگر راهکارهایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، شرکت در کلاس‌‎ها و دوره‌هایی است که در جهت آمادگی بیشتر دانشجویان برای شرکت در کنکور ارشد و دکتری برگزار می‌شوند. آکادمی شهریار نیز دوره‌هایی کاربردی برای امادگی بیشتر جهت شرکت در کنکور ارشد و دکتری برگزار می‌کند.

اگر می‌خواهید در کنکور ارشد 1402 شرکت کنید و در گرایش سازه پذیرفته شوید، یکی از دوره‌هایی که شرکت در آن ضروری است، دوره آموزشی اسکیس مقدماتی در مشهد است. این دوره نیز توسط مدرسین باتجربه شهریار برگزار می‌شود. در این دوره با مفاهیمی چون پرسپکتیو ایزومتریک و چگونگی اسکیس دو بعدی و سه بعدی آشنا خواهید شد..

گرایش زلزله-عمران

از دیگر گرایش‌هایی که در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران می‌توانید آن را انتخاب کنید، گرایش زلزله است. این گرایش در تعداد زیادی از واحدهای تدریسی در دانشگاه شباهت بسیار زیادی به گرایش سازه دارد. دانشجویان گرایش سازه و زلزله تنها درچند واحد درسی با یکدیگر متفاوت هستند. بازار کار مهندسین زلزله نیز مانند مهندسین سازه در حال حاضر وضعیت مطلوبی دارد. اما اگر می‌خواهید بازار کار بیشتری برای خود ایجاد کنید، نباید تنها به دانشگاه و مدرک دانشگاهی خود متکی باشید. دوره‌های زیادی در حوره‌های مهندسی عمران و معماری برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها می‌تواند سطح علمی و معلومات دانشجو را ارتقا دهد. یکی از دوره‌هایی که کمک زیادی به دانشجویان این گرایش می‌کند، دوره آنالیز اجرای سازه ای با نرم افزار abaqus مشهد است که از سوی شهریار برگزار می‌شود.

پس از آنکه توانستید گرایش مورد علاقه خود را پیدا کنید، برای کسب مهارت‌های لازم در آن گرایش اقدام کنید. برای مثال آموزش دوره برنامه نویسی متلب مشهد مقدس برای اغلب گرایش‌های رشته عمران کاربردی است.

کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو آکادمی شهریار هستم. توی مجموعه آموزشگاه شهریار سعی می‌کنم اطلاعات کاملی در رابطه با دوره‌های مختلف فنی حرفه‌ای ارائه بدیم.