تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

ژوئن 14, 2023

مجله عمران

ناظر عمران کیست + وظایف و مهارت

فهرست مطالب

ناظر عمران کیست؟ وظایف مهندس ناظر عمران چیست؟ سایت آموزشگاه شهریار (آکادمی برگزارکننده دوره‌های آزاد در حوزه‌های مهندسی، عمران، گرافیک، و دوره‌های آمادگی کنکور ارشد و دکتری) این مقاله را به بررسی مهندس ناظر عمران، شرح وظایف و مهارت‌های او اختصاص داده است. برای اینکه بتوانید به عنوان یک ناظر عمران فعالیت کنید باید حداقل مدرک کارشناسی خود را در رشته‌هایی چون مهندسی عمران یا معماری اخذ کرده باشید. مدیریت و کنترل پروژه، نظارت بر عملکرد و بازرسی از بخش‌های مختلف یک پروژه ساختمانی و عمرانی از شرح وظایف یک مهندس ناظر عمران به شمار می‌روند. یک شخص حقیقی یا حقوقی با سمت ناظر عمران در انجام کلیه امور اجرایی اختیار تام دارد. برای مثال اگر مهندس ناظر یک پروژه عمرانی-ساختمانی دستور تخریب بخش از ساختمان را بدهد، این دستور قابل اجرا بوده و هیچ شخصی قادر به رد دستورات ناظر نخواهد بود. در ادامه این مقاله از آموزشگاه هنرجویان شهریار به بررسی مهارت و وظایف مهندس ناظر عمران پرداخته شده است.

وظایف ناظر عمران

وظایف مهندس ناظر عمران طیف گسترده‌ای از اقدامات اجرایی و نظارتی را شامل می‌شود و حقوق مهندس عمران به تناسب آن تعیین می شود. یک ناظر عمران باید بر تمامی بخش‌های سازه، نقشه برداری، معماری، تاسیسات برقی و مکانیکی مداخله و نظارت داشته باشد. در ادامه به بیان مهم‌ترین وظایف ناظر عمران پرداخته شده است.

  • ساخت ستون و تیرهای فلزی و بتنی
  • نظارت بر اجرای تمامی جزئیات ساختمان
  • گودبرداری و تخریب
  • بتن ریزی پی
  • ساخت سقف و باد و نظارت بر اتصالات آن‌ها

با دانلود کتاب های رشته مهندسی عمران می‌توانید با جزئیات در رابطه با شرح وظایف یک مهندس ناظر بخوانید. توجه داشته باشید که یک مهندس ناظر وظیفه دارد صحت انجام هر مرحله از پروژه ساختمانی را به نهاد مربوطه یعنی شهرداری گزارش دهد. به همین خاطر در فیلدهای کاری رشته مهندسی عمران، شرح وظایف مهندس ناظر از حساسیت و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کتاب های دانشگاهی مناسب برای مهندس ناظر عمران

در میان لیست کتاب های دانشگاهی رشته مهندسی عمران و معماری کتب مختلفی وجود دارد که مطالعه آن‌ها کمک می‌کند به عنوان یک ناظر عمران عملکرد بهتری داشته باشید. برخی از کتاب‌ها مانند کتاب “همراه ناظر ساختمان” اثر مهندس حامد خانجانی و مهندس سیامک الهی فر جزو یکی از بهترین منابعی است که در این زمینه تالیف شده است. کتاب‌های دانشگاهی رشته مهندسی و عمران را می‌توانید از سایت‌های دانلود کتاب به راحتی دانلود کرده و مطالعه کنید.

علاوه بر منابع مختلف درسی، شرکت در دوره‌های مهارتی مانند دوره آموزش نرم افزار abaqus در مشهد نیز برای تسلط بیشتر دانشجویان این رشته توصیه می‌شود. دوره شناخت تمامی ضوابط و استاندارد دوره‌ای است که از سوی آکادمی شهریار برای آشنایی بیشتر با قوانین و ضوابط شهرداری در اجرای پروژه‌های عمرانی و ساختمانی برگزار می‌شود.

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری؛ هم بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.