تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

ژوئن 14, 2023

مجله عمران

مدیریت پروژه های عمرانی و ساختمانی

فهرست مطالب

مدیریت پروژه های عمرانی و ساختمانی یکی از مهم‌ترین اهدافی است که در رشته مهندسی عمران دنبال می‌شود. در سایت آکادمی شهریار می‌توانید دوره‌های متفاوتی از عمران مانند دوره آموزش اجرای ساختمان مشهد مقدس، معماری، گرافیک و… را مشاهده کرده در آن‌ها شرکت کنید. در درس و دوره مدیریت پروژه های عمرانی و ساختمانی دانشجوی این رشته بر مهارت‌ها، تکنیک‌ها و ابزارهایی که برای مدیریت یک پروژه عمرانی نیازمند آن‌هاست مسلط خواهد شد. پروژه‌های عمرانی نیازمند مدیریتی اثربخش هستند در غیر این صورت نه تنها تحقق اهداف پروژه ممکن نخواهد بود بلکه مدیریت گروه و منابع نیز میسر نخواهد شد.

پیش از راه‌اندازی هرگونه پروژه ساختمانی و عمرانی، هدف از پیشبرد این پروژه به صورت شفاف تعیین می‌شود. مدیریت پروژه های عمرانی و ساختمانی باید در جهتی پیش روند که رسیدن به هدف از پیش تعیین شده برای این پروژه را در مدت زمان مشخص تسهیل کنند. پروژه های شهری و ساختمانی باید با رویکرد علمی و مشخصی پیش روند. در صورت عدم مدیریت پروژه‌ها از مرحله اجرا تا بهره برداری از هر پروژه، بی‌شک با معضلات بزرگی مواجه خواهیم شد. دانش مدیریت پروژه بسیار گسترده و وسیع است به همین خاطر شاهد تنوع لیست کتاب های دانشگاهی در حوزه مدیریت پروژه هستیم.

آموزش و تحقیق؛ شرط موفقیت در مدیریت پروژه‌های عمرانی

برای داشتن یک پروژه عمرانی موفق‌، چه اقداماتی ضروری است؟ پیش گرفتن یک رویکرد علمی مشخص، در نظر داشتن تمامی محدودیت‌های زمانی، بودجه‌ای و منبابع و همچنین مشارکت و انتخاب فرایندهای مناسب برای پیشبرد پروژه از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در میزان موفقیت یک پروژه محسوب می‌شوند. تمامی این موارد در گرو دانش مدیریت پروژه است. تنها مطالعه کتاب های مهندسی عمران که در این زمینه تالیف شده‌اند برای رسیدن به دانش مدیریت پروژه کافی نیست. انجام کارهای تحقیقاتی و میدانی بیش از هر چیزی شما را برای مدیریت یک پروژه ساختمانی و عمرانی مسلط‌تر می‌کند.

علاوه بر آن می‌توانید در کورس آموزش آزاد که توسط موسساتی چون شهریار برگزار می‌شود شرکت کنید. برای مثال برای ارتقای سطح دانش مدیریت پروژه دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران و معماری، آکادمی شهریار دروه‌ای با عنوان دوره آمادگی و نظارت و اجرا برگزار می‌کند. با شرکت در این دوره به عملکرد بهتری در اجرا و مدیریت پروژه‌های مهندسی خواهید رسید.

 دوره طراح آنالیز اجرای سازه ای با استفاده از نرم افزار abaqus مشهد یکی از دوره‌های بسیار کاربردی است که از سوی آموزشگاه هنرجویان شهریار برگزار می‌شود.

کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو آکادمی شهریار هستم. توی مجموعه آموزشگاه شهریار سعی می‌کنم اطلاعات کاملی در رابطه با دوره‌های مختلف فنی حرفه‌ای ارائه بدیم.