تلفن تماس: 05136111872     آدرس آموزشگاه هنرجویان شهریار: مشهد، بلوار معلم، بین معلم 16 و 18 پلاک 364، واحد 5

مارس 4, 2023

مجله عمران

نرم افزارهای عمران چیست؟

فهرست مطالب

امروزه نرم افزارهای عمران در راستای سرعت بخشیدن به کارهای مهندسین عمران خیلی تاثیرگذار بوده است. در همین جهت نرم افزارهای بیشتری در حوزه عمران ارائه شده است که هرکدام برای یک فعالیت مناسب است. یک مهندس عمران باید بتواند با هریک از این نرم افزارها به خوبی کار کند. مهندس عمران با تقویت کردن خود در بخش های نرم افزاری و دانش های فنی و اجرایی می تواند به دنبال پروژه های بزرگ تری باشد. در نتیجه تسلط داشتن به نرم افزارهای عمران امری ضروری است.

نرم افزارهایی مانند نرم افزار WORD، نرم افزار اکسل، نرم افزار اتوکد یا نرم افزار Sketchup برخی از نرم افزارهایی است که یک مهندس عمران بهتر است به آن آگاه باشد و بتواند تا حدودی برای حل مسئله های مختلف استفاده کند. تیم آموزشی شهریار به مهندسین عمران، نرم افزارهای موردنیاز عمران را آموزش می دهد. علاوه بر آموزش نرم افزارها در این آموزشگاه، می‌توانید در دوره برنامه نویسی matlab مشهد نیز شرکت کنید.

چرا باید از نرم‌افزارهای مهندسی عمران استفاده کنیم؟

با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی عمران پروژه‌های عمرانی سرعت بیشتری به خود گرفته و از انجام بسیاری از محاسبات به صورت دستی جلوگیری می‌کند و خطاهای انسانی نیز کاهش می‌یابد. در بسیاری‌ از آگهی‌های استخدام مهندسین عمران، در شرایط استخدام ذکر شده که باید بر چند نرم افزار عمرانی مسلط باشند. تعداد نرم‌افزارهای مهندسی عمران بسیار زیاد که برخی از آن‌ها به طور تخصصی بر یک عملیات خاص تمرکز دارند و برخی دیگر کاربرد عمومی‌تری دارند. در ادامه نرم‌افزارهایی که یادگیری آن برای هر مهندس عمران ضرورت محسوب می‌شود را بررسی میکنیم.

نرم افزار اتوکد (AutoCAD)

یکی از ضروری‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزارها در حوزه مهندسی عمران نرم افزار اتوکد است. مهندسین عمران از این ابزار برای نقشه‌کشی سازه‌ها استفاده می‌کنند. برای استفاده بیشتر از قابلیت‌های این نرم‌افزار شرکت اتودسک نسخه دیگری به نام AutoCAD Civil 3D مخصوص مهندسین عمران منتشر کرده است که محیطی نرم افزاری دوبعدی و سه بعدی دارد و دست مهندسین عمران را نقشه کشی باز می‌گذارد. شرکت در دوره نرم افزار AutoCad (مقدماتی و پیشرفته) برای هر مهندس عمرانی واجب است

نرم افزار ایتبس (ETABS)

نرم افزار ایتنبس محصولی از شرکت csi بوده و مهندسین عمران برای تجزیه‌وتحلیل و طراحی سازه‌های بتنی و فولادی از آن استفاده می‌کنند. طراحی تمامی المان‌های سازه به کمک نرم افزار ایتنبس ممکن است. یکی از نقاط قوت این نرم افزار توانایی تحلیل دینامیکی و غیرخطی استاتیکی است. برای طراحی ساختمان‌های چندطبقه از این نرم افزار استفاده می‌کنند. در زمینه تحلیل سازه و مهندسی زلزله نرم افزار ایتبس پیشتاز است.

آکادمی شهریار دوره تحلیلگر و طراح سازه ساختمان با نرم افزار etabs مشهد مقدس را برگزار می‌نماید با شرکت در این دوره تخصصی عمران توانایی کار با نرم افزار ایتنبس را به دست می‌آورید.

نرم افزار sap2000

از دیگر نرم افزارهای کاربردی که دانشجویان عمران بهتر است کار با آن را بیاموزند، نرم افزار sap2000 است. برای یادگیری این نرم افزار می‌توانید در دوره طراحی و آنالیز سازه با sap2000 در مشهد که از سوی آموزشگاه هنرجویان شهریار برگزار می‌شود شرکت کنید.

مسعود بیرقداری
مسعود بیرقداری
مهندس مسعود بیرقداری؛ هم بنیان‌گذار آکادمی هنرجویان شهریار هستم. در آکادمی هنرجویان شهریار تلاش داریم تا با ارائه بروزترین آموزش‌ها به کارآموزان کمک کنیم تا در زمینه فعالیت‌شان به موفقیت دست پیدا کنند.